Schwantz testade Suzukis GP-cykel

Suzuki följde upp GP-racet med sina egna tester på COTA. Innan Schwantz körde MotoGP-maskinen testade han Yoshimuras GSX-R 1000, tillsammans med Yoshimura kommer han återvända till Suzuka i år

– Jag körde MotoGP-maskinen efter superbiken och det kändes som att gå från en 500 till en 250; GP-maskinen är så smal och kompakt! Cykeln svänger, accelererar, går snabbt; den gör allt och jag hade kul och njöt av det, berättar Schwantz. 

Schwantz fick köra 11 varv runt den över fem kilometer långa banan. Hans bästa tid blev 2.12,75. I jämförelse kvalade Márquez in på 2.02,7 och de Puniet, Suzukis testförare, presterade 2.06,41. Alltså inte så dåligt av Schwantz med tanke på att han varit pensionär i snart 20 år. 

– Jag tycker att Suzuki borde tävla nu – ju förr desto bättre! Du kan testa mycket men det är i racet som du verkligen förstår, säger Schwantz. 

Annons

Annons

Senaste utgåvan

Annonser

Upptäck mer från Bike powered by Motorrad

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa